Senzacionalna Ana pobedila Sharapovu

Ana je pobedila 7. teniserku sveta Mariu Sharapovu rezultatom 6-1, 6-4 i plasirala se u četvrtinu finala Internazionali BNL d'Italia turnira tek drugi put u svojoj karijeri. Fantastična forma je 26-godišnjakinji omogućila da se osveti za poraz u finalu Štutgarta prošlog meseca, i da okonča impresivan niz pobeda na šljaci Sharapove.

Ana je svoj poraz od Sharapove u finalu Štutgarta opisala kao najrazočaravajući u svojoj karijeri i danas je imala priliku da ispravi neke stvari. Trinaesta teniserka sveta je brilijantno počela, osvojivši bez izgubljenog poena gem na svoj servis, i od prvog trenutka je napadala servis Sharapove

Ruskinja, pod pritiskom zbog Aninog agresivnog riterna, je u svom prvom servis gemu napravila dve dvostruke servis greške koje je Ana iskoristila, i napravila rani brejk.

Ali opet, i ovo takmičenje je bilo prepuno drame. Ana je u narednom gemu servirala da potvrdi brejk, ali su tri neiznuđene greške sa njenog reketa dali Sharapovoj dve prilike da i sama napravi brejk. U narednom poenu, Ana je zaustavila igru pošto je pobegla loptica koja joj je bila ispod haljine, ali sudija nije rekao ‘let’ i ostavio Anu u neverici.

Međutim, ništa nije moglo da zaustavi Anu u prvom setu. Povratila je prednost brejka taktički savršenom igrom, i napravila je još dva dva brejka i povela sa 5-1. Posle samo 31 minuta, Ana je imala u svoju korist rešen set, i to na apsolutno fantastičan način.

Pored toga, Sharapova je u Rimu imala niz od 16 uzastopnih pobeda, i zagrabila je duboko u svoje mentalne rezerve kako bi održala u životu taj uspešan niz. U prva dva gema drugog seta su teniserke razmenile brejkove, posle čega je Ruskinja još jednom nadoknadila nedostatak od 0-30 i po prvi put u meču sačuvala svoj servis.

Činilo se da je Ruskinja najzad ušla u meč, i obe teniserke su publiku počastile vrhunskim i neizvesnim nadmetanju. Iznenada su obe teniserke sa lakoćom osvojile svoje servis gemove, i iz svih uglova terena su pravile zadivljujuće vinere. Ana je prikazala fantastičnu odbranu kada su poeni postali još uzbudljiviji, mada je 26-godišnjakinja bila u nevolji u šestom gemu seta. Na sreću, spasila je obe brejk lopte koje su mogle potpuno da preokrenu momentum u meču, i osvojila je važan gem na svoj servis.

Tri gema kasnije, pri rezultatu 4-4 i 0-30, 11. nosilac je potpuno iznenada odigrala sjajan dropšot, na koji Ruskinja nije imala odgovor. To je Ani donelo tri brejk lopte od kojih je iskoristila prvu, i 13. teniserka sveta je bila nadomak senzacionalne pobede.

Ali, kao što je Ana već iskusila, meč protiv Ruskinje nikada nije završen sve dok se ne odigra poslednji poen, i to se i danas potvrdilo. Tipično za nju, Sharapova se borila do samog kraja. Na 30-30, Ana je napravila dvostruku servis grešku, što je četvorostrukoj Grand Slam šampionki dalo šansu da izjednači. To je na Anino lice donelo pomalo kiseo osmeh, ali je uspela da se servisom izbavi iz nezgodne situacije, i da sjajnim vinerom iz forhenda priredi iznenađenje i trijumfuje.

"Mislim da je Ana odigrala jako dobar meč," rekla je Sharapova. "Danas je pravila vinere iz svih delova terena, i bila je bolja."

Ana će u četvrtini finala igrati protiv Španjolke Carle Suarez Navarro, koja je do tamo stigla bez izlaska na teren, kada je 4. teniserka sveta Simona Halep zbog povrede odustala od učešća.