Ana u trećem kolu

Ana se, prilično osrednjom igrom protiv 118. teniserke sveta Yung-Jan Chan iz Tajpeha, plasirala u treće kolo Australian Opena u Melburnu. Tokom većeg dela susreta nije igrala najbolje što može, ali je na kraju trijumfovala sa 7-5, 1-6, 6-4 posle 138 minuta igre.

Oni koji su prisustvovali prvim gemovima meča nikada ne bi pomislili da će okršaj trajati toliko dugo. Za jedva devet minuta, Ana je snažnim servisima i dominatnim udarcima sa osnovne linije povela sa 3-0. I u četvrtom gemu je pri rezultatu 15-40 trinaesti nosilac imala dve prilike da osvoji još jedan gem na servis svoje protivnice i dođe do prednosti od dva brejka. Ali iznenada su se greške uvukle u Aninu igru, i promašila je ključan volej kojim je mogla da dođe do brejka.

Pošto je i Anin servis počeo da se raspada, za otprilike 10 minuta su se istopili svi ključni elementi Anine igre. Sa druge strane mreže, samopouzdanje Chan je raslo iz gema u gem. Osvojila je pet uzastopnih gemova, u kojima je vična dubl teniserka često izlazila na mrežu tražeći poene, i nedostatak od 3-0 je preokrenula u vođstvo od 5-3.

Nakon što je Ana u devetom gemu sačuvala svoj servis, Chan je jedan gem kasnije propustila dve set lopte, od kojih je jednu 13. nosilac spasila sjajnim forhend vinerom, pre nego što je na kraju iskoristila treću priliku da osvoji gem na servis Chan.

Intenzitet se povećao u Margaret Court Areni. Ana je čak dobila kazneni poen, jer je presuđeno da je omela svoju protivnicu pošto je viknula ‘idemo’ prerano tokom jednog poena. To nije uticalo na ishod gema, pošto je bivša 1. teniserka sveta sačuvala svoj servis i nakon toga napravila još jedan brejk, i osvojivši četiri uzastopna gema osvojila je prvi set.

Iako se dva puta vraćala u set kada je njena protivnica imala set loptu, Ana nije uspela da taj momentum prenese u drugi set. Nasuprot tome, Chan je počela odlično, i ubrzo je povela sa 4-0. Bila je primer konstantne igre, i tokom celog drugog seta je napravila samo jednu neiznuđenu grešku. Ana je samo jednom osvojila gem na svoj servis, i predala je set svojoj protivnici sa 6-1.

Novi set je bio nova nada za Anu, sa znanjem da 118. teniserka sveta sigurno neće moći da zadrži svoj visok nivo igre. Zaista, Ana je uspela da smanji broj svojih grešaka, ponovo je uspostavila kontrolu nad mečom, i za to je bila nagrađena prednošću od 4-1 u odlučujućem setu.

Chan je uspela da napravi jedan brejk, ali je Ana zadržala svoju prednost, i u desetom gemu seta je, posle velike borbe, odservirala za meč.

U petak će u meču trećeg kola biti srpska bitka, jer je 21. teniserka sveta Jelena Janković posle izgubljenog prvog seta dobila meč protiv Marie Joao Koehler iz Portugala rezultatom 2-6, 7-6 (7-5), 6-2.

Autor: Joeri Moerman