Ana u četvrtom kolu

Ana je pobedom od 6-7(8), 6-4, 6-2 nad 17. teniserkom sveta Samanthom Stosur izborila plasman u četvrto kolo Australian Open-a. Povratila se nakon izgubljenog prvog seta u kome je dominirala, i posle dva sata i 14 minuta igre došla do pobede i treću godinu za redom ušla u četvrtinu finala.

Prvi set je definitvno bio za pamćenje, prepun drame, napetosti, neiskorišćenih set lopti i prekinut u sred tajbrejka zbog jakog pljuska iznad Rod Laver Arene. Ana je u ranim poenima bila u svom najboljem izdanju, i svoja prva dva servis gema je osvojila bez izgubljenog poena, a u četvrtom gemu je uz fantastično skraćenu loptu došla do svoje prve prilike za brejk. Na Aninu nesreću, Stosur je sjajnim servisom spasila brejk loptu.

Iako je Ana u velikom stilu počela meč, procenat prvog servisa je brzo počeo da opada. U sedmom gemu je pretrpela brejk, a pošto u narednom gemu na servis Stosur nije uspela ni jedan ritern da ubaci u teren, Australijanka je sada imala punu kontrolu, i vodila je sa 5-3.

Ana se u narednom gemu borila sa svojim servisom, koji je Australijanki doneo prvu set loptu, i kada je Ana napravila dvostruku servis grešku, Stosur je krenula ka svojoj stolici misleći da je osvojila prvi set. Međutim, Ana je zatražila Hawk-Eye, ispostavilo se da je bila u pravu, i sačuvala je svoj servis.

Bez obzira na to, Stosur je i dalje imala brejk prednosti, i na svoj servis je propustila četiri set lopte, koje je Ana spasila neverovatno čistim vinerima, među kojima su bili i odlična bekend dijagonala i sjajan forhend viner iz riterna. Ana je na kraju uspela da i sama napravi brejk, i set je ušao u tajbrejk.

Obe teniserke su na ulasku u tajbrejk osvojile po 39 poena u prvom setu, što na pravi način ilustruje intenzitet meča u tom trenutku. U tajbrejku je izgledalo da će Ana osvojiti prvi set, pošto je povela sa 6-3. Ovog puta je bio red na Stosur da preokrene situaciju, i spasila je sve tri set lopte. A posle toga je usledilo još drame.

Pri rezultatu 7-7, kiša je počela da pljušti u sred poena, zbog čega je Ana totalno loše procenila odskok loptice. Igra je prekinuta na 20 minuta kako bi se zatvorio krov. Kada su se teniserke vratile na teren, Ana je spasila još jednu set loptu - ukupnpo šestu u prvom setu - ali pri vođstvu od 9-8, Stosur je najzad završila 65-minutni prvi set.

Gubitak prvog seta nije uticao na Anin stav na terenu. Drugi set je počela sa dva odlična vinera, i kada je Stosur dodala neiznuđenu grešku, 14. nosilac je došla do tri brejk lopte. Međutim, Ana je brejk morala da čeka do petog gema, pošto je Australijanka spasila sve brejk lopte. Druga brejk šansa u petom gemu je najzad urodila plodom, i Ana je povela sa 4-2, pošto je nakon napravljenog brejka bez izgubljenog poena osvojila gem na svoj servis.

Stosur se držala i lako je osvojila svoj naredni servis gem, pa je Ana morala da odservira za set. Bila je u nedostatku od 0-30, ali je zahvaljujući boljim servisima i jednom asu, uspela da osvoji drugi set sa 6-4.

Ana nije mogla odlučnije da počne treći set. U prvom poenu je napravila neiznuđenu grešku, ali je onda osvojila osam uzastopnih poena i povela sa 2-0.

Bivša prva teniserka sveta je bila u prednosti do ključnog šestog gema u kome je povela sa 30-15. I u narednom poenu je ona bila ta koja je imala kontrolu, ali nije uspela da ga završi, pošto je Stosur stizala svaki forhend sa Aninog reketa, i svojom sjajnom odbrambenom igrom je na kraju naterala Anu da napravi grešku. Na 30-30, Ana je napravila dvostruku servis grešku, i dala Stosur priliku da napravi brejk. Spasila je brejk lopu, i nakon toga odigrala fenomenalan lob. Ana je konačno zaustavila otpor Stosur.

Zaista, ispostavilo se da je šesti gem bio poslednji tračak otpora Australijanke. Ana je u narednom gemu ponovo osvojila gem na servis Stosur, i uz prednsot od dva brejka ubrzo posle toga odservirala za meč, kada joj je odličan servis omogućio lak forhend viner na meč loptu.

"Mislim da je današnji meč bio veoma kvalitetan," rekla je Ana, koja je susret završila sa 46 vinera i 40 neiznuđenih grešaka.

"Drago mi je što sam posle izgublejnog prvog seta uspela da ostanem smirena, dobro odigram i pobedim.

"Mislim da sam na kraju meča uzviknula duže nego ikada. Meč je bio jako uzbudljiv, mislim za svakoga. Nivo je bio jako visok od samog početka. Publika je bila vrlo aktivna. Veoma sam uživala."

Ani je ova pobeda donela susret četvrtog kola sa prvom teniserkom sveta i petostrukom šampionkom Serenom Williams u nedelju.

Amerikanka, koja je ubedljivi favorit za osvajanje titule, je sa lakoćom pobedila Danielu Hantuchovu, 6-3, 6-3.