Ana tesno izgubila od Sharapove

Ana je svojom igrom veoma doprinela velikoj zanimljivosti meča protiv 2. teniserke sveta Marie Sharapove, ali nije uspela da se plasira u svoje prvo polufinale ove sezone, pošto je izgubila sa 7-5, 4-6, 6-4 na Porsche Tennis Grand Prix turniru u Štutgartu.

Ona je bila blizu pobede nad braniteljkom titule i prvim nosiocem, ali je u odlučujućem setu samo jednom osvojila gem na svoj servis, i poražena je posle dva sata i 16 minuta igre.

Bilo je jasno da Ruskinja, koja je u prethodnom kolu pobedila u tesnom meču koji je trajao tri sata i 9 minuta, želi da izbegne još jedno napeto takmičenje. Izuzetno agresivno je počela meč, i od prvog poena je napadala Anin servis, čime je uspešno skraćivala poene.

Ana je odmah izgubila svoj servis, ali je u narednom gemu imala priliku da to nadoknadi, pošto je došla do dve brejk lopte, u čemu su joj pomogle dve dvostruke servis greške Ruskinje. Na Aninu žalost, dva njena forhenda su završila van terena, i Sharapova je uspela da potvrdi rani brejk.

Anino samopouzdanje je poraslo kada je u trećem gemu, bez izgubljenog poena, osvojila gem na svoj servis, i počela je da vrši pritisak na servis Sharapove. Odigrala je nekoliko sjajnih riterna, i kada je bekend Sharapove otišao u aut, rezultat između dve bivše prve teniserke sveta je bio izjednačen.

Do jedanaestog gema više nije bilo brejkova, kada je Sharapova u potpunosti iskoristila Aninu grešku iz bekenda kada je teren bio potpuno slobodan, nakon čega je usledila dvostruka servis greška, koja je dovela do ključnog brejka u prvom setu.

Uprkos razočarenju zbog izgubljenog prvog seta, Ana je ubedljivo spasila brejk loptu u prvom gemu drugog seta, i osvojila svoj servis.

Svi gemovi u drugom setu su osvajani na servis, dok Ana u desetom gemu nije došla do 30-obe na servis Sharapove. Fantastičnim riternom je došla do set lopte, ulazila je u teren i bila spremna da kazni svaki slabiji servis svoje protivnice.

Ruskinja je osetila pritisak i napravila dvostruku servis grešku, čime je meč ušao u odlučujući treći set. Ovo je bio prvi set koji je Ana osvojila protiv Sharapove od 2007., kada ju je pobedila na French Open-u.

Posle osvajanja drugog seta, 17. teniserka sveta je imala psihološku prednost. Posle pauze zbog odlaska do toaleta, Sharapova je ponovo pronašla svoju vrhunsku formu i strahovite udarce iz prvog seta, dok je Ana delovala malo poremećeno pauzom u igri, i u prvom gemu je napravila dve dvostruke servis greške.

U trećem gemu je još jednom izgubila svoj servis, ne osvojivši ni jedan poen, i gubila je sa 3-0 kada je i ona odlučila da napusti teren kako bi otišla do toaleta. Ovog puta, Sharapova je bila ta koja nije uspela da osvoji ni jedan poen na svoj servis nakon prekida, ali je to bilo u većoj meri Aninom zaslugom, pošto je neverovatnim vinerom - forhend paralelom došla do brejka.

Medjutim, Anin servis je i dalje bio nestabilan: do tada, u trećem setu u tri gema na svoj servis, nije uspela da osvoji ni jedan poen. Ipak, stizao je još jedan povratak: gubila je sa 4-1, kada su stvari iznenada došle na svoje mesto.

Prvo je Ana napravila brejk, i nedostatak svela na samo jedan brejk, nakon čega je osvojila svoj servis, a onda je u osmom gemu bez izgubljenog poena osvojila gem na servis Ruskinje, i izjednačila na 4-4.

Nažalost po Anu, u najgorem mogućem trenutka je odigrala još jedan slabiji servis gem. Bez osvojenog poena je izgubila gem - četvrti put u setu - što je dovelo do nedostatka od 5-4, i 2. teniserka sveta je servirala za meč.

Ruskinja je shvatila da mora da završi ovaj meč pun preokreta dok je za to imala priliku, i ubrzo je povela sa 40-15. Ana je spasila dve meč lopte, ali je treća bila fatalna, i Sharapova je bila ta koja je podigla ruke u vis posle iscrpljujućeg četvrtfinala.

Ipak, iza Ane je uspešan nastup u Štitgartu. Ona sada ide u Madrid, na Mutua Madrid Open, koji će početi u subotu, 4. maja.

Autor: Joeri Moerman